Séta az OTP Bank alatti ókori Saváriában

Séta az OTP Bank alatti ókori Saváriában

Kétezer éves történelemóra az Illés Akadémia gimnazistáinak.

Németh-Sali Bálint történelemtanár vezetésével az Illés Akadémia 9. évfolyama az órát az Iseum szentélyénél kezdte meg. Itt Katona Ádám előadó várta őket Dankovics Róbert kíséretében. Innen átsétáltak a Fő téri OTP Bankhoz, ahol az 1992-ben feltárt római utcarészlet megtekintése következett. Ehhez egy létrán ereszkedtek le a fiúk és a lányok a föld alá. Mint megtudták: 1700-1800 évvel ezelőtt itt az akkori nyüzsgő város egyik forgalmas útja húzódott, ami a déli városkaputól vezetett a Fórum felé. A feltárt maradványok Savaria déli belvárosához tartoztak: a látható utcák egyike a város tengelyét alkotó Borostyánkő út, a másik pedig egy ehhez – alakban csatlakozó, 20 római láb (kb. 6 méter) széles főutca volt.

Az előadás során szóba került a borostyánkő története, amely a Balti-tengerről érkezett tömérdek mennyiségben. Emellett hallhattak a tanulók az ókori csatornarendszerről, amelyekhez létrán keresztül a diákok le is tudtak menni. Ezt követően pedig megismerkedhettek az ókori padlófűtéssel is, bár kétségtelen, hogy a legnagyobb érdeklődést az üvegplexi jelentette, amelyen keresztül betekinthettek a jelenleg is működő OTP Bank mindennapi életébe.